Čo raz odíde bez nádeje na návrat, to zmizne aj z duše.

Héliodóros z Emessy

A ja sa, milí čitatelia, úprimne teším, že to v mojej duši zostalo.


Po čase opäť v kabinete.

Čas sa s časom minul a bol to už veľmi dávno, keď som brány školy opúšťal. Výskumy v oblasti lektvarológie boli vždy veľmi náročné, psychicky, ale aj fyzicky. Expedícia v Antarktíde bola však veľmi krutou bodkou za dobrodružnou honbou za novými vedomosťami. Tomu však nastal koniec a povedal som si, že je načase ukončiť tieto nezmyselné naháňačky. I keď, výsledky boli mnohokrát veľmi sľubné, viaceré momenty a nebezpečenstvá ústiace v smrť mojich kolegov ma presvedčili, že je načase prenechať takéto nerozumné nebezpečenstvá mladším nástupcom experimentálnej lektvarológie.

Vrátil som sa teda späť, na moju žiadosť. Stará garnitúra sa pomaly prestriedala a vo vedení školy nastali výrazné zmeny. Ochota a ústretovosť v spolupráci ma však presvedčila a uistila, že to čo robím má zmysel a nachádzam oporu v ľuďoch okolo mňa. Pre študentov to ale na ich (ne)šťastie prináša aj tvrdú ruku v presadzovaní povinností a najvyššie nároky z hľadiska štúdia na dôslednosť, pracovitosť a neúnavnú snahu sa dozvedať poznatky z čarodejnej vedy.

Umenie vyučovať mladých študentov totiž nespočíva iba v každodennom odreptaní povinnej látky. Vzdelávanie musí byť pre študentov hodnotou, prostredníctvom ktorej rozvíjajú nie len svoje rozumové vlastnosti, ale hodnotou, ktorá rozvíja ich celkovú osobnosť, vďaka čomu sa stávajú lepšími ľuďmi, dokážu byť navzájom k sebe tolerantnejší, ohľaduplnejší a citlivejší k zmenám, ktoré nastanú.

Školský rok sa rozbehol, zahajovacia slávnosť bola však toho roku v niečom veľmi výnimočná. Po zatriedení a pri začatí hostiny sa sieňou rozbleskla veľká oslepujúca žiara a všetky sviečky zhasli. Pátranie trvalo dlhé minúty a hodiny po slávnosti, avšak vinník, či zdroj takýchto magických abnormalít nebol nájdený. Čo sa stalo je svojím spôsobom dosť záhadné, ešte záhadnejšie sú správy z Denného Proroka, ktorý hlásil veľké výkyvy počasia v Prasinkách, kde bolo zničených niekoľko desiatok domov. Záhadné na tom všetkom je totiž to, že je to dedina čarodejníkov, čiže na stavbu boli použité odolné čary. Čo sa stalo je prekvapujúce, a to mi doložili aj bývalí kolegovia z ministerstva mágie, ktorí ma ihneď kontaktovali a žiadali ma o názor.

Pred pár dňami tiež zomrel jeden kolega. Osobne som ho poznal len z videnia, nakoľko som nemal ešte možnosť sa úplne zoznámiť s novými kolegami v profesorskom zbore. Veľmi smutná udalosť, a najmä v takýchto chvíľach. Cítim v kostiach, že niečo nie je v poriadku a myslím, že to cítia aj študenti a ostatní kolegovia. Dokonca vytopilo žaláre a klub lektvarov, z ktorého sme museli evakuovať všetko zatopené náčinie a prísady. Niektoré to schytali a budeme ich musieť zrejme aj likvidovať a pretriediť.

Ostatné sa zdá sa, uberá tým správnym smerom. Študenti dostávajú kvalitnú výuku a dnes ma čaká prvá hodina po čase. Celkom sa na to teším, veď to človeku po takej dobe aj chýba. Či budú spokojní aj študenti? Uvidíme. Každopádne, musím si dávať väčší pozor, aby som náhodou kdesi nezakopol, to viete. Aj tento vek má svoje čaro.

Gordon Alert

2 komentáre

  1. Pěkné. Tvoje zápisky nikdy nezklamaly. Je příjemné se dozvědět, jak pokračuje život postavy, s níž jsem svého času hrával a užil si spoustu zábavy . Ať se daří!

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *